Make your own free website on Tripod.com

ORTAKÖY

Giriş
KENTHABER
TİCARET
NÜFUS ve İKLİMİ
TURİZM ve TARİH
GALERİ
ULAŞIM
O.M.Y.O
OKULLAR
İLETİŞİM

 

 

 

İKLİM

Ortaköy ilçesinde tipik orta Anadolu iklimi hüküm sürer. Kışları uzun, soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçer. Balcı meteoroloji verilerine göre en fazla yağış İlkbahar mevsiminde, en az yağış yaz mevsiminde olur. İlçede yıllık yağışların en fazla düştüğü ay ilkbahar mevsimidir. Bahar mevsiminde konvektif yağışlar sıkça görülür.

COĞRAFİ KONUMU

            Ortaköy ilçesi İç Anadolu bölgesi Orta Kızılırmak kesiminde 38-40 km kuzey paralelleriyle 340-350 derece doğu meridyenleri arasında yer alır. İlçe Aksaray iline 55 km uzaklıkta bulunup doğusunda; Nevşehir iline bağlı Gülşehir, batısında Aksaray iline sağlı Ağaçören ilçesi,  güneyinde Aksaray İli ve Kuzeyinde; Kırşehir ili sınırları ile çevrilidir.

            Yüzölçümü 750.000 km kare olup, denizden yüksekliği 1140 m’dir. Ortaköy Aksaray’ın kuzeyindeki Ekecik dağlarının kuzey eteklerindedir. Batısında Göbek Dağı, kuzeyinde Harun dağları ve etekleri, güneyinde büyük Ekecik dağı zincirinin Koza dağı ve tepeleri ile çevrilidir. Ekecik dağı ve buna bağlı tepelerin kuzeyinde yer alan dereler, özler birleşerek eğilim yönünde devam edip, Kızılırmak akarsuyuna, güneyi ve batısındaki akarsular da Tuz Gölü havzasına dökülür.

 NÜFUSU :  30.000

 

  

 

I GİRİŞ I KENTHABER I TİCARET NÜFUSU ve İKLİMİ I TURİZM-TARİH I GALERİ I ULAŞIM  O.M.Y.Oİ OKULLAR İLETİŞİM I

 Bütün Yasal Hakları Kenjin Dizayn Corparation' a aittir.
 
[www.kenjin.gen.ms]